Matematika verseny
Időpont: 2014. április 15., 10-14h
Hely: E1C terem.
Szervező: Dr. Horváth Miklós, dr. Weiner Mihály (Analízis Tanszék)
A matematika versenyeknek a VIK-en több évtizedes hagyománya van; a gráfelméleti könyveiről ismert Andrásfai Béla indította el az 1960-as években. Azóta minden évben megrendezzük. A TTK 1996-os megalakulása óta matematikus- és fizikushallgatók számára is meghirdetjük; az utóbbi években összegyetemi szintre terjesztettük ki a versenyt.
Előzetes jelentkezés nem szükséges. A BME minden nappali tagozatos hallgatója részt vehet. A verseny 4 óra hosszat tart, a kiadott feladatokat írásban kell megoldani.
A versenyen a cél kevéssé a nagy ismeretanyag, inkább a találékonyság és a logikai képességek, a bizonyítási erő jutalmazása. Ennek megfelelően a feladatok egy része középiskolai versenyfeladat jellegű, más része támaszkodik az egyetemen általánosan tanított matematikai alapokra.
Karonként két kategória van: elsőéves hallgatók és magasabbévesek (ide értve az elsőéves MSc-t is). A TTK-n ezen felül még külön kategóriába kerülnek a matematikus és fizikus hallgatók is. A feladatsor mindenkinek ugyanaz, általában 10 feladatból áll. A feladatok 10 pontosak, de lényegesen különböző második megoldásra vagy a feladat általánosítására többletpontokat is lehet kapni. A magasabbévesek az első két feladatra nem adhatnak be megoldást, ezzel kompenzáljuk azt a hátrányt, hogy az elsőévesek néhány matematikai témát még nem tanultak. Ebből az is következik, hogy a díjak ponthatára első-és magasabbéven különbözhet. Általában 5 feladat megoldása I. díjat, 4 feladaté II. díjat, 3 feladaté III. díjat, 2 feladaté dicséretet szokott jelenteni, de ettől az adott év feladatsorának ismeretében kismértékben el lehet térni. A 10 feladat azért van kitűzve, hogy mindenki kiválaszthassa a számára rokonszenvesebb témákat.
Bármely, nem elektronikus segédeszköz szabadon használható, pl. könyv, jegyzet, szögmérő, logarléc stb.
A matematikai tárgyak előadói saját szuverén döntésük szerinti kedvezményt adhatnak a díjazottaknak; erről érdeklődjenek az előadóknál. A díj előnyt jelent a matematika tanszékeken a demonstrátori pályázatnál illetve bármely egyéb egyetemi pályázatnál (pl. köztársasági ösztöndíj). A BME szinten legjobb 4-5 versenyzőből csapatot alakítunk, mely képviseli a BME-t a nyaranta megrendezett nemzetközi matematika versenyen. A korábbi évek feladatsorai megtalálhatók a http://www.math.bme.hu/~horvath/verseny.html honlapon.